SHARILO ako drafting v cyklistike

08.02.2016Zdieľaná ekonomika
Drafting alebo slipstreaming v cyklistike je technika založená na striedaní sa jazdcov na čele skupiny, pri ktorej prvý „rozráža vietor“ a tým pádom redukuje pre ostatných aerodynamický odpor. Cyklisti dokážu udržať požadovanú rýchlosť s omnoho nižším energetickým výdajom.
Čo to má spoločné so SHARILO a princípmi zdieľanej ekonomiky? Vzájomná spolupráca, pri ktorej všetky strany profitujú a zároveň znižujú náklady, je hybnou silou nielen v športe, ale aj v podnikaní.

Príklad zdieľanej ekonomiky
Predstavte si, že vozíte tovar z Nitry do Banskej Bystrice. Koľko vás stojí cesta? Ak by ste zrátali len variabilné náklady, benzín a vodiča, tak sa dostanete k určitej sume. Rovnakú sumu musí zaplatiť aj podnikateľ ako Vy, ktorý potrebuje zabezpečiť rozvoz z Bystrice do Nitry.
Koľko by ste ušetrili, keby ste sa dohodli a tovar zobrali jednou cestou? Znížené výdavky na benzín a vodiča potešia nielen Vás, ale aj životné prostredie. Ak si spočítate, koľko by ste takto mohli ušetriť mesačne alebo ročne, dostane sa k veľmi zaujímavej sume.

S optimalizovanými nákladmi zo straty do zisku
Rovnaký koncept sa dá premietnuť do čohokoľvek, s čím sa vo vašom podnikaní stretnete. Či už sú to dopravné prostriedky alebo nevyužitá prepravná kapacita na určitom úseku, časť voľného skladu alebo kancelárskych priestorov, veľké stavebné stroje alebo malé kancelárske zariadenia - stále platí to isté. Ak nevyužívate 100 % vášho firemného majetku, každý deň Vás stojí finančné prostriedky, ktoré by ste mohli investovať rozumnejšie.
Dokonca speňaženie nevyužitých kapacít môže premeniť nízko ziskovú alebo stratovú firmu na prosperujúci podnik s optimalizovanými nákladmi a pasívnym príjmom.

„Nepotrebujem vŕtačku, len dieru v stene.“
Princíp spoločného vlastníctva fungoval už odpradávna, doposiaľ len nemal oficiálne pomenovanie a definíciu. Ľudia si celé generácie navzájom strážili deti, stavali domy, požičiavali stroje, prevážali tovar. Všetko sa to odohrávalo v geograficky ohraničenom území, keďže neexistovala infraštruktúra, ktorá by spájala neobmedzené množstvo dopytu s neobmedzeným množstvom ponuky.
Dnes je to však inak. Koncept IoT (Internet of Things) prináša nové možnosti komunikácie bez geografického obmedzenia. Podľa Consumer Intelligence Series, PriceWaterhouseCoopers, 57% respondentov súhlasí, že dostupnosť je nová forma vlastníctva. 
Predtým, ako sa zaviažete na dlhé roky splácať investíciu, skúste sa zamyslieť, či by nestálo za to spojiť sa s podnikateľom ako Vy, ktorý touto kapacitou disponuje, ale každodenne ju nevyužíva. Pridajte sa k nám a podnikajte efektívnejšie.


Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×