Keď menej znamená viac alebo ako mení zdieľaná ekonomika svet

16.01.2016Zdieľaná ekonomika

Zdieľanie, výmena alebo požičiavanie znamená úsporu aj úžitok v mnohých medziľudských vzťahoch. Každý by chcel mať suseda, ktorý mu za košík plný jabĺk požičia kosačku alebo postráži deti. To, čo odjakživa patrilo k základom dobrého spolunažívania, naberá globálny rozmer a zasahuje aj podnikateľské prostredie.

Nový koncept hospodárenia
Zdieľaná ekonomika (Sharing economy) priniesla už úspech firmám ako Uber alebo AirBnb a začína ju využívať čoraz viac inovatívnych podnikateľov.
Zdieľaná ekonomika je založená na idee spoločného hospodárenia. Jeho úlohou je kompenzovať prebytky s nedostatkami medzi obyvateľmi. Môže ísť o majetok ako dom alebo auto, ale aj peniaze, či dokonca čas.

Ako zdieľaná ekonomika funguje?
Princíp zdieľanej ekonomiky je veľmi jednoduchý. Vďaka internetovej infraštruktúre si ľudia môžu vymeniť majetok, ktorý práve nevyužívajú, za majetok, ktorý potrebujú, napr. kosačku za vonkajší gril.
Ďalšou možnosťou je ponúknuť nevyužitý majetok do prenájmu a zo získaných peňazí uhradiť náklady. Prenájom nevyužitého auta na tri dni môže zaplatiť leasingovú splátku na celý mesiac.

Viac za menej
S princípmi zdieľanej ekonomiky dosiahnete viac s menšími zdrojmi. Nejde pritom len o maximalizáciu investícií. Získate nové skúsenosti, nové kontakty, dokonca aj nové nápady. Zdieľaná ekonomika mení spôsob, ako sa ľudia prepravujú, relaxujú, obliekajú, stravujú aj vzdelávajú. Navyše je tento koncept v mnohých hľadiskách veľmi šetrný voči životnému prostrediu.
Podľa VentureBeat reprezentujú zdieľanú ekonomiku spoločnosti v celkovej hodnote $17B, zamestnávajú 60 tisíc zamestnancov a predpokladaný obrat v roku 2025 bude $335B. Podľa Time je zdieľaná ekonomika jedným z 10 trendov, ktoré zmenia svet.

Staňte sa aj Vy smart podnikateľom
Keď svet hovorí áno, prečo nie Vy? Aj na Slovensku sa môžete zapojiť do projektov, ktoré sú prospešné pre vašu firmu aj spoločnosť. Jedným z nich je aj inovatívny projekt pre malých a stredných podnikateľov SHARILO.COM.Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×