Bojíte sa veci požičať? Tak ich jednoducho zdieľajte.

14.03.2016Zdieľaná ekonomika

Požičať či zdieľať – aký je v tom rozdiel? A čo sa oplatí viac?
Podľa definície slovo „požičať“ znamená poskytnúť na istý čas, dať niekomu niečo na istý čas do užívania na jeho žiadosť. Požičiavanie vecí teda prináša riziko. Veci sa môžu vrátiť poškodené, špinavé, zničené alebo sa nevrátia vôbec. Keď niečo požičiate neznámemu človeku, stať sa môže hocičo. Čo s tým? 

Alternatívou požičania je zdieľanie.
Ak chceme byť presní, slovo „zdieľať“ znamená spoločne niečo mať, podieľať sa na niečom. Preto je výhodnejšie zdieľať ako požičiavať. Nepožičiavajte, ale zdieľajte až do momentu, kým nenadobudnete dôveru.
Napr. auto nemusíte požičiavať, ale môžete ním spolu s vaším tovarom previesť aj tovar niekoho iného. Miešačku nemusíte požičať, ale môžete poskytnúť zariadenie aj s odbornou asistenciou. 

Presne o tom je zdieľaná ekonomika – je to o zdieľaní majetku, výrobných a dopravných kapacít, ktoré práve nepoužívate.
Je to ale aj o vytváraní kontaktov, spoločnom úsilí dosiahnuť cieľ s minimálnymi nákladmi. Ak vlastníte kosačku, ktorú použijete zhruba 15-krát do roka, neoplatí sa viac dohodnúť so susedom a spoločne kúpiť profi kosačku, ktorú budete zdieľať medzi sebou? 

Rovnaké princípy sa dajú uplatniť aj pri využívaní podnikateľských zdrojov.
Nemusíte vynakladať množstvo prostriedkov za nástroje, ktoré využívate len obmedzene. Spojte sa s iným podnikateľom a podnikajte efektívnejšie. Znížite náklady a vyčistite sklad od zastaraných strojov. Vďaka ušetreným prostriedkom si môžete kúpiť nové, moderné stroje a nájsť podnikateľov, s ktorými ich budete zdieľať.


Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×